Сергей Красиков (eska) wrote,
Сергей Красиков
eska

В проекте четверговой резолюции Европарламента вторым пунктом - экономические санкции:Europoseł PO z frakcji chadeków Jacek Saryusz-Wolski powiedział na konferencji prasowej, że projekt rezolucji zawiera cztery ważne przesłania.

Po pierwsze - mówił - PE stwierdza, że wydarzenia na Ukrainie to rosyjska "agresja na raty" z udziałem sił specjalnych.

- Po drugie w rezolucji wzywamy do zastosowania przez UE natychmiastowo sankcji trzeciego stopnia, czyli blokady ekonomicznej i finansowej takiego typu, jak zastosowana przez Zachód wobec Iranu - powiedział Saryusz-Wolski.

Zgodnie z roboczym projektem rezolucji podpisanym przez chadeków, socjalistów, liberałów, konserwatystów i trzech europosłów Zielonych, PE ma zaznaczyć, że kraje UE powinny mówić "jednym głosem" wobec Rosji. Zdaniem europosłów obecna sytuacja wymaga od krajów UE wzmocnienia drugiej fazy sankcji i gotowości do trzeciej fazy sankcji (gospodarczych), które będą musiały być zastosowane niezwłocznie. Powtarzają też apel do Rady UE o szybkie wdrożenie embarga na broń i technologię podwójnego zastosowania.

Po trzecie PE w projekcie rezolucji uznaje prawo Ukrainy do samoobrony, co oznacza - wyjaśnił Saryusz-Wolski - możliwość zastosowania przez Kijów sił militarnych zgodnie z artykułem 51. Karty Narodów Zjednoczonych.

W projekcie przypomniano, że "ukraińskie władze mają pełne prawo do użycia wszystkich koniecznych środków, włącznie z prawem do samoobrony, jak określono w artykule 51. Karty Narodów Zjednoczonych". Europosłowie mają ostrzec Rosję przed wykorzystaniem uzasadnionego prawa Ukrainy do obrony swojej integralności terytorialnej jako pretekstu do uruchomienia inwazji na pełną skalę.

Po czwarte, mówił Saryusz-Wolski, w projekcie dokumentu znalazło się wezwanie UE do wysłania na wschód Ukrainy misji w ramach Wspólnej Polityki Obrony i Bezpieczeństwa, podobnej do misji obserwacyjnej UE w Gruzji, powołanej w następstwie konfliktu gruzińsko-rosyjskiego w 2008 r.

W projekcie wyrażono zadowolenie z gotowości Rady UE do wsparcia Ukrainy w zakresie reformy sektora bezpieczeństwa cywilnego, wsparcia policji i praworządności oraz do badania "wszystkich opcji włącznie z możliwą misją WPOiB", co mogłoby oznaczać możliwość unijnej misji obserwacyjnej.

http://wyborcza.pl/1,91446,15813928,Projekt_rezolucji_PE__trzecia_faza_sankcji_i_prawo.html


Tags: новости дня
Subscribe

promo eska november 24, 2013 23:55 Leave a comment
Buy for 40 tokens
1. Рад видеть добрых людей. 1.1 Ботов и многословных м​***ков - не рад. 2. Рекламодатели и спонсоры приветствуются. 2.1 Б***и - нет. 2.1.1 Тем не менее, вы можете разместь спам и платные реплики в комментариях. Стоимость толерантного к ним отношения - 300 (триста) жетонов. В случае неуплаты…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments